Proměnlivé zvětšení

Popis

Proměnlivé zvětšení (zoom, variábl) je jedním z druhů zvětšení optických pozorovacích přístrojů.

Detail

Proměnlivé zvětšení je schopnost pozorovacího optického přístroje měnit průběžně, v souladu se situací, přiblížení nebo oddálení pozorovaného objektu v mezích daných vlastnostmi daného optického přístroje. V praxi jsou optické přístroje označovány např. 3-12×56, kdy první číslo znamená minimální a druhé číslo maximální zvětšení, kterého je přístroj schopen dosáhnout. Třetí číslo udává průměr čočky objektivu.

Obecně lze říci, že puškohledy s malým zvětšením, např. 1,5-6×42 je vhodné používat pro střelbu na blízké vzdálenosti nebo při naháňkách, puškohledy se středním zvětšením (3-12×56) jsou nejuniverzálnější skupinou určenou jak pro lov z posedu nebo na větší vzdálenosti, zatímco puškohledy s velkým zvětšením, např. 6-24×50 jsou určeny pro lov na velké vzdálenosti nebo pro sportovní střelbu.

Pokud se týká dalekohledů, pak většina modelů je nabízena ve zvětšeních od šesti do patnáctinásobného zvětšení. Praxí je potvrzeno, že vyšší než 10 násobné zvětšení dalekohledu, při pozorování objektu “z ruky” (neznatelné pohyby těla, ruky, puls, atd) vede k nestabilitě obrazu. Ideálním a v naší praxi nejpoužívanějším zvětšením pro pohyb v přírodě a pozorování “z ruky” je osminásobné zvětšení. Zvětšení větší, než 15 x je ideální pro pozorování na dlouhé vzdálenosti pomocí stativu.