Norma Diamond Line

Popis

V průběhu mnoha lety bylo učiněno mnoho experimentů týkajících se látek omezujících tření střely v hlavni.

Detail

Americká firma NECO udělala v 80. letech minulého století rozsáhlou sérii testů, které měly určit, jaká látka je pro účely omezení tření střely v hlavni ta nejlepší. Výsledek tohoto testování zněl, že látkou nejvíce omezující tření střely v hlavni je sirník molybdeničitý s tenkým potahem vosku z karnauby, který vytváří hladký a blýskavý povrch. Souhrnně se tomuto potahu střely říká moly-coated.

Rovněž švédská firma NORMA PRECISION AB, která se zabývá mimo výroby špičkového loveckého střeliva rovněž produkcí vysoce přesného sportovního a terčového střeliva, samozřejmě testovala různé látky které by šlo použít jako reduktor tření střel v hlavni. Doposud však nebylo nikde nalezeno lepší řešení, než povrch od firmy NECO, protože tento povrch vedle nutné redukce tření nevytváří žádné další vedlejší nežádoucí efekty, které by se mohly dotýkat životnosti hlavní nebo balistických vlastností střeliva. Proto firma NORMA používá povrch moly – coated rovněž pro výrobu střel laborovaných do terčové a sportovní munice.

Ve výrobním závodě NORMA ve švédském Åmotforsu se zpracovává v otáčejícím se bubnu vždy 10.000 střel ve 25gramech sirníku molybdeničitého. Tato porcedura by však nestačila k perfektnímu zapracování suroviny do kovu a proto se do bubnu přidávají ještě drobné ocelové kuličky, které fungují jako kladívka a reduktorovou substanci zapracují dokonale do povrchu střel. Po ukončení této procedury jsou střely očištěny od přebytečného reduktoru a vloženy do dalšího bubnu, kde jsou pokryty velmi tenkou vrstvou suchého karnaubového vosku.

Výsledkem tohoto výrobního procesu jsou střely s povrchovou úpravou moly-coated. Povrchová úprava moly-coated velmi výrazně redukuje tření střel v hlavni a zároveň prodlužuje životnost hlavně. Obchodním název těchto střel je NORMA DIAMOND LINE. Střely NORMA DIAMOND LINE různého tvaru a váhy se laborují do střeliva NORMA těchto ráží:

6mm Norma BR, 6 x C, 6,5×55, .308 Win.