Steyr AUG-Z-A3
search
 • Steyr AUG-Z-A3
 • Steyr AUG-Z-A3

Steyr AUG-Z-A3

17.516.1
65 990,00 Kč

S DPH

Legendární zbraň nejen speciálních komand, kterou vyrábí zbrojovka STEYR ARMS, je zde. Představujeme samonabíjecí kulovnici STEYR AUG-Z, téměř jedinou, ve výzbroji mnoha armád masově nasazenou zbraň, se systémem Bull Pup.

Délka hlavně: 417mm
Množství

Popis

Legendární zbraň nejen speciálních komand, kterou vyrábí zbrojovka Steyr-Mannlicher, je zde. Představujeme samonabíjecí kulovnici STEYR AUG-Z, téměř jedinou, ve výzbroji mnoha armád masově nasazenou zbraň, se systémem Bull Pup.

Historie továrny STEYR ARMS sahá hluboko do 19. století a je, především v letech existence Rakousko-Uherské monarchie, těsně spjata s prací českých puškařů. I v tomto důvodu můžeme hledat kořeny popularity kulovnic této značky u nás.

Od doby svého vzniku v polovině sedmdesátých let se puška AUG (Armee Universal Gewehr) stala doslova legendou. Koncepce stará více než 40 let je i v současnosti velice aktuální. Uspořádání Bull pup výrazně zkrátilo celkovou délku zbraně při zachování délky hlavně. Vojenské provedení kulovnice AUG je konstruováno jako modulární systém, který umožňuje snadnou a rychlou výměnu hlavních částí zbraně a její přestavbu na lehkou odstřelovačku příp. lehký kulomet nebo na krátkou karabinu.

Útočná puška AUG prošla úspěšně mnoha armádními testy spočívajícími v přejíždění zbraně těžkou technikou, výstřely s hlavní  a závěrem plnými vody, bahna nebo písku i střelbou s hlavní ucpanou jinou střelou. Spoušťový a vyhazovací mechanizmy absolvovaly bez závad statisíce výstřelů. O útočnou pušku AUG je stále velký zájem, a to především ve státech, kde panují klimatické podmínky, které kladou na zbraň extrémní nároky z pohledu funkce i přesnosti.

Puška AUG je v současné době zavedena jako standardní útočná puška v různých verzích ve výzbroji armád těchto států: Argentina, Austrálie, Bolívie, Ekvádor, Holandsko, Irsko, Kamerun, Lucembursko, Maroko, Nový Zéland, Omán, Rakousko, Saúdská Arábie, Tunisko, Uruguay a Nový Zéland.

Současně je útočná puška AUG v různých verzích zavedena ve výzbroji speciálních jednotek a policejních komand těchto zemí: Bulharsko, Česká republika, Chorvatsko, Filipíny, Indonésie, Itálie, Lucembursko, Malajsie, Pákistán, Polsko, Spojené státy americké, Srbsko a Velká Británie.

Civilní verze základního modelu, samonabíjecí kulovnice STEYR AUG-Z, se vyznačuje těmito základními charakteristikami:

Hlaveň:

 • Těžká hlaveň kulovnice STEYR AUG-Z je vyráběna kováním za studena na trnu (tzv. nahotovo) z prvotřídní chrom-molybdenové oceli. Procesu kování je podrobena pouze hlaveň, komora je vyrobena velmi přesným třískovým obráběním. Tato technologie, u dnešních výrobců již méně obvyklá, dává hlavni záruku dlouhé životnosti a vynikající přesnosti.
 • Vnitřní stěna hlavně samonabíjecí kulovnice STEYR AUG-Z je vyložena silnou, velmi trvanlivou vrstvou z tvrdého chrómu. Stejným způsobem je vyložena i vnitřní stěna nábojové komory. Tato úprava dává záruku velmi dlouhé životnosti a perfektní funkce hlavně i komory, která se počítá v řádu několika deseti tisíců výstřelů.
 • Stoupání závitu vývrtu hlavně je 9″.
 • Firma Steyr-Mannlicher provádí kusovou kontrolu kvality hlavně ihned po jejím vyjmutí z kovačky. Elektronicky je proměřeno, je-li hlaveň 100% rovná. Není-li tomu tak, hlaveň se dodatečně nerovná, jak je tomu u mnoha jiných výrobců, ale je vyřazena z výrobního cyklu. Periodicky se provádí i vcelku brutální zkouška spočívající v tom, že do vývrtu se napěchuje střela dané ráže a provede se výstřel dalšího náboje do téže hlavně. Výsledkem zkoušky musí být vydutí, prasknutí avšak nikoli roztržení hlavně.

Spoušťový mechanizmus:

 • Spoušť samonabíjecích kulovnic STEYR AUG-Z se vyznačuje delším, hladkým chodem. Delší chod spouště je daní za původní vojenskou spoušť, kdy vymáčknutím kohoutu “napůl” se střílí jednotlivou ranou a vymáčknutím kohoutu po celé dráze pak dávkou.
 • Vzdálenost kohoutu spouště od přední části lučíku je u kulovnice STEYR AUG-Z dostatečná nejen pro pohodlnou střelbu v rukavicích, ale do prostoru mezi lučíkem a kohoutem spouště se v pohodě vejde celá ruka.

Systém:

 • Kulovnice STEYR AUG-Z je charakteristická využitím systému Bull Pup. V praxi to znamená, že systém – na rozdíl od konvenčních kulovnic – je umístěn vzadu za spoušťovým mechanizmem.
 • Nejvýraznější výhodou systému Bull Pup je možnost upevnění delší hlavně při zachování celkové krátké délky zbraně. Srovnáme-li samonabíjecí kulovnici STEYR AUG-Z s dnes patrně nejpopulárnějším zástupcem klasické útočné pušky – M16 (standardní model) – dojdeme k závěru, že při přibližně stejné délce obou zbraní je délka hlavně kulovnice STEYR AUG-Z o cca 20 cm delší. Delší hlaveň znamená přesnější střelbu, nižší výstřelový hluk a kratší výšleh plamene.
 • Samonabíjecí kulovnice STEYR AUG-Z využívá k chodu systému odběru plynných povýstřelových zplodin z hlavně s dynamickým rotačním závěrem.
 • Závěr kulovnice STEYR AUG-Z se uzamyká do hlavně 8 mohutnými ozuby.
 • Písty kulovnice STEYR AUG-Z, které přenášejí energii plynu, jsou rovněž opatřeny vrstvou tvrdochromu.
 • Systém samonabíjecí kulovnice STEYR AUG-Z využívá regulátoru odběru plynů, kterým lze jejich odběr regulovat a zachovat tak funkci systému i při nestandardních laborací střeliva nebo při silném znečištění zbraně.

Pojistka:

 • Samonabíjecí kulovnice STEYR AUG-Z je vybavena manuální pojistkou, která je integrována v zadní části pistolové rukojeti.
 • Ovladač pojistky kulovnice STEYR AUG-Z je oboustranný a proto lze pojistku ovládat pravou i levou rukou.

Pažbení:

 • Pažbení kulovnice STEYR AUG- Z je vyrobeno z odolného polymeru zesíleného skelným vláknem.
 • Před ukončením předpažbí samonabíjecí kulovnice STEYR AUG-Z je připevněna sklopná přední rukojeť.
 • Hlaviště pažby kulovnice STEYR AUG-Z má na svém spodku výčnělek, který lze použít jako podpěru při střelbě. Spodní část hlaviště pažby je upraveno pro umístění čistící sady.
 • Samonabíjecí kulovnice STEYR AUG-Z je dodávána standardně jako puška s pravostranným vyhazováním. Velmi jednoduchou výměnou vyhazovače a zaslepením pravého výhozího okénka však dostaneme plnohodnotnou zbraň pro levorukého střelce.

Povrchová úprava kovových částí zbraně:

 • Vnější stěna hlavně, pouzdro závěru a Picatinny lišta kulovnice STEYR AUG-Z jsou opatřeny unikátní vrstvou MANNOX®, která 100% chrání ocelové díly před korozí a dalšími nepříznivými vlivy.

Zásobník:

 • Ve standardní výbavě přichází samonabíjecí kulovnice STEYR AUG-Z s dvouřadým zásobníkem.
 • Zásobník kulovnice STEYR AUG-Z je průhledný a umožňuje tak okamžitou kontrolu počtu nábojů.

Vzhledem ke své konstrukci a tvaru pažby je střelba ze samonabíjecí kulovnice STEYR AUG-Z překvapivě příjemná, zpětný ráz zbraně připomíná střelbu z malorážky. Kulovnice STEYR AUG-Z je nepřekvapivě velmi přesná i na vzdálenosti okolo 300m.

Technická data

Ráže 5,56×45 (.223Rem)
Systém odběr spalných plynů z hlavně
Spoušť přímá
Pojistka ano
oboustranně ovladatelná pojistka zajišťuje spoušť
Zásobník segmentový
transparentní plast
Kapacita zásobníku 10 ran
30 ran (příplatková výbava)
42 ran (příplatková výbava)
Povrchová úprava kovových částí Mannox - černý mat
Mířidla ne
Příprava pro montáž puškohledu Picatinny lišta (MIL Std. 1913)
Pažbení polymer zesílený skelným vláknem
barva černá
Délka hlavně
417/508/550 mm
Celková délka 702/760/830 mm
Celková váha prázdná
cca 3,20/3,60/3,90 kg
Levé provedení ano
příplatková výbava
Výbava v ceně zbraně 1x zásobník 10 ran
17.516.1
Nové